top

"

tanirtech

23

مراسم گشايش نخستين نيروگاه CHP شهري در تهران

 

در مراسم گشايش نخستين نيروگاه CHP شهري در تهران

مهندس بهزاد بر حمايت جدي وزارت نيرو از توسعه مولدهاي پراكنده در كشور تاكيد كرد

طي مراسمي با حضور مهندس بهزاد معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي و مهندس حائري مديرعامل شركت توانير، نخستين نيروگاه توليد پراكنده شهري با كمترين ميزان آلايندگي صوتي و زيست محيطي و راندمان 85 درصد از سوي سرمايه‌گذار خصوصي (شركت تانير) در پست فوق توزيع آيت‌ا... كاشاني (برق منطقه‌اي تهران) به بهره‌برداري رسيد.

first-chp-dg-plant-in-iranبه گزارش پيك برق در مراسم گشايش اين نيروگاه 6 مگاواتي كه مهندس حسيني مدير عامل برق منطقه‌اي تهران ، مهندس هاشمي مديرعامل توزيع برق تهران بزرگ، دانيالي مديرعامل بانك صنعت و معدن، مهندس ميرزازاده حسيني مجري طرح توليد پراكنده شركت توانير، بيژن قاسمي مدير كل روابط عمومي و امور بين‌الملل شركت توانير، مديرعامل شركت توليد ايستگاهي نيرو واحد (تانير) و نمايندگان رسانه‌هاي جمعي نيز حضور داشتند، مهندس بهزاد توسعه مولدهاي پراكنده را منطبق با سياستهاي كلان بخش برق در زمينه افزايش راندمان و كاهش تلفات ذكر كرد و حمايتهاي جدي وزارsت نيرو در توسعه اين نوع مولدها در كشور را مورد تاكيد قرار داد.

معاون وزير نيرو در اين باره اظهار داشت: «طبق دستور رياست جمهوري اسلامي ايران 500 ميليون يورو وام از محل صندوق توسعه ملي براي حمايت از احداث مولدهاي مقياس كوچك به وسيله بخش خصوصي تدارك ديده شده كه از حمايتهاي وزارت نيرو، وزارت صنايع و بانكهاي عامل برخوردار است.» مهندس بهزاد نرخ خريد برق از نيروگاههاي بزرگ را حدود 220 ريال و از مولدهاي پراكنده 354 ريال ذكر كرد كه علاوه بر آن برق اين مولدها به طور تضميني خريداري مي‌شود.

وي رويكرد بخش برق كشور را حركت به سمت احداث مولدهاي پراكنده به ويژه نوع CHP ذكر كرد كه از قابليت توليد همزمان برق و حرارت و در نتيجه افزايش راندمان سيستم به بيش از 80 درصد برخوردار است. اين در حاليست كه راندمان نيروگاههاي بزرگ حدود 35 درصد برآورد مي‌شود. مهندس بهزاد توليد برق در محل مصرف و عدم نياز به خطوط و پستهاي گران قيمت انتقال و كاهش تلفات را از ويژگيهاي بارز مولدهاي مقياس كوچك ذكر كرد و افزود: «طراحي مناسبي كه از سوي متخصصان ايراني در كاهش آلودگي صوتي و زيست محيطي اين نيروگاه انجام گرفته، امكان بهره‌برداري از 6 واحد يك مگاواتي «CHP» را در كنار مراكز مسكوني در كلان شهر تهران به خوبي فراهم آورده است.»

معاون وزير نيرو در امور برق وانرژي با تقدير از تمامي دست‌اندركاران توسعه و احداث اين نوع مولدها در وزارت نيرو ، وزارت صنايع، شركت توانير، شركتهاي برق، بانكهاي عامل و بخش خصوصي، از صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران، مدير كل روابط عمومي و امور بين‌الملل شركت توانير و رسانه‌هاي جمعي به جهت نقش ارزنده در جهت آگاهسازي و اطلاع‌رساني به مردم در اين عرصه نيز تشكر و قدرداني كرد. وي پيش‌بيني كرد طبق برنامه ريزي انجام گرفته ظرفيت مولدهاي پراكنده كشور كه تا پايان امسال به 400 مگاوات بالغ مي‌شود، در دولت دهم به 3 هزار مگاوات و تا پايان برنامه پنجم توسعه به 5 هزار مگاوات افزايش يابد.

مهندس بهزاد با تقدير از عزم شركت توانير و تلاش مجري طرح توليد پراكنده اين شركت، از مدير عامل برق منطقه‌اي تهران و نقش اين شركت در افزايش ظرفيت مولدهاي پراكنده برق قدرداني كرد. وي ابراز اميدواري كرد تا پيش از فرارسيدن تابستان ، شركت تانير 70 مگاوات مولد پراكنده در دست احداث را به بهره‌برداري برساند. مهندس بهزاد همچنين از مجتمع‌هاي بزرگ و در حال احداث در تهران و مناطق اطراف دعوت كرد با بازديد از نيروگاه توليد پراكنده آيت‌ا... كاشاني و به كارگيري اين نوع مولدها ، ضمن استفاده از برق، حرارت و برودت مورد نياز در مجتمع‌ها، مازاد برق توليدي خود را با قيمت مناسب به شبكه بفروشند.

برق بستر اصلي تمامي زيرساختها در كشور

يكي ديگر از محورهاي مورد تاكيد معاون وزير نيرو در اين مراسم بر آمادگي كامل و شبانه‌روزي مجموعه برق كشور در جهت تامين برق مورد نياز مردم به ويژه در تابستان 91 و برنامه‌هاي توسعه ظرفيتهاي نيروگاهي و تاسيسات و خطوط مورد نياز اختصاص داشت كه به رغم مسايل نقدينگي با تمام توان در حال اجراست.

مهندس بهزاد تاكيد كرد مجموعه برق كشور با كمك دولت و حمايت مجلس شوراي اسلامي كار را به پيش مي‌برد. وي «برق» را زيرساخت تمامي زيرساختهاي كشور ذكر كرد و افزود: «پايداري شبكه برق امري بسيار ضروري براي تمامي فعاليتها و زيرساختهاي كشور است و انشاءا... با حمايت و مساعدت مجلس شوراي اسلامي، بودجه صنعت برق كشور درسال 91 با نگاهي ويژه به تصويب برسد.» مهندس بهزاد وضعيت صنعت برق در تابستان گذشته را بهترين وضعيت توصيف كرد و با تقدير از مهندس حائري مديرعامل شركت توانير تاكيد كرد اين برنامه براي سال 91 و سالهاي آتي نيز پيش‌بيني شده و اميدواريم مسايل نقدينگي در صنعت برق نيز با حمايت دولت و مجلس شوراي اسلامي حل شود.»

مولدهاي پراكنده از الزامات شبكه‌هاي هوشمند

در اين مراسم مهندس حائري مديرعامل شركت توانير ضمن قدرداني از حمايتهاي معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي در شكل‌گيري مباحث توليد پراكنده در صنعت برق، از تلاش معاونت هماهنگي توزيع، مجري طرح توليد پراكنده و مدير كل روابط عمومي و امور بين‌المللي شركت توانير در فرهنگ‌سازي و پياده‌سازي مولدهاي پراكنده برق در كشور تقدير كرد.

مهندس حائري با اشاره به قابليت اتصال مولدهاي پراكنده به شبكه 20 كيلوولت در كشور، اتصال اين مولدها به شبكه فشار ضعيف (400 ولت) و به كارگيري آن در منازل مسكوني را از جمله اهداف و برنامه‌هاي شركت توانير و از الزامات ايجاد شبكه‌هاي هوشمند برشمرد. وي با اشاره به قابليت انتقال برق و ارايه دوطرفه اطلاعات در شبكه‌هاي هوشمند، احداث مولدهاي پراكنده را در جهت هوشمندسازي شبكه برق كشور ذكر كرد و افزود: «حدود 70 درصد از توسعه سالانه ظرفيتهاي نيروگاهي در دنيا از طريق مولدهاي پراكنده انجام مي‌شود و ما نيز بايد به اين سمت حركت كنيم.»

مهندس حائري 7 ويژگي را كه در استانداردهاي جهاني براي مولدهاي پراكنده برق درنظر گرفته شده است، شامل 1- مقاوم و خود ترميم بودن اين مولدها در بلاياي طبيعي و جايگاه خاص آن در پدافند غيرعامل 2- ايجاد انگيزه در مصرف كننده براي رقابت اقتصادي و مديريت مصرف 3- حفظ كيفيت توان با توجه به قابليت توليد برق در محل مصرف 4- امكان به كارگيري مولدهاي پراكنده به عنوان ذخيره توليد در كنار نيروگاه‌هاي بزرگ 5- استفاده بهينه و بهره‌برداري موثر از دارايي‌ها و سرمايه‌هاي اندك 6- جايگاه خاص مولدهاي پراكنده در مباحث حفاظت محيط زيست وكاهش آلايندگي 7- كاهش تلفات و راندمان بالا، برشمرد.

مديرعامل شركت توانير با اشاره به قابليت توليد همزمان برق و حرارت در مولدهاي پراكنده CHP و بازيافت گرماي تلف شده در اين مولدها ، بر اولويت به كارگيري اين نوع مولدها در كشور تاكيد كرد. مهندس حائري بهره‌گيري از مولدهاي پراكنده و اتصال آن به شبكه برق را مستلزم رعايت ملاحظات خاص فني و در مواردي حتي پيچيده‌تر از نيروگاههاي بزرگ ذكر كرد.

وي همچنين از سرمايه‌گذار خصوصي (شركت تانير) كه با طراحي و مهندسي مناسب توانست مجموعه‌اي استاندارد از مولدهاي پراكنده CHP را خاص مناطق شهري و با كمترين آلايندگي صوتي و زيست محيطي راه‌اندازي كند، تقدير كرد.

بهره‌برداري از نخستين واحد توليد پراكنده شهري

در اين مراسم مهندس علايي به نمايندگي از شركت تانير درباره ويژگيهاي نيروگاه 6 مگاواتي آيت‌ا... كاشاني گفت: «اين نيروگاه از 6 واحد هر يك به قدرت هزار و 25 كيلووات با مجموع حدود 6 مگاوات توان برخوردار است و تعمير اساسي واحدها بعد از 8 سال و به دست متخصصان داخلي انجام مي‌شود. اين واحدها با فشار گاز در سطح 2/0 بار نيز كار مي‌كند و علاوه بر مصرف پايين، حداقل آلايندگي NOX و CO را مطابق استاندارد كشورهاي اروپايي دارد و در مناطق شهري برخي از اين كشورها نيز نصب شده است.»

وي كاهش آلودگي صوتي اين مجموعه به 57 دسي بل و كاهش لرزش سيستم را حاصل كار مجموعه گروههاي مهندسي شركت تانير برشمرد كه با بررسي اكتاوهاي فركانسي و شناسايي «نويز» واحدها همچنين بهره‌گيري از عايقهاي صوتي و لرزشي در ديوارها، فوندانسيون و كانالهاي هوا حاصل شد.

مهندس علايي با اشاره به راندمان 85 درصدي اين نيروگاه در بخش توليد حرارت و برق افزود: «هم اكنون حرارت توليدي مولدها در واحد اداري پست فوق توزيع آيت‌ا... كاشاني به مصرف مي‌رسد و تامين حرارت و سرمايش مناطق مسكوني و تجاري اطراف را با نصب چيلرهاي جذبي در برنامه داريم.» وي نيروگاه نظرآباد را اولين پروژه گروه تانير در زمينه مولدهاي پراكنده برشمرد كه با 7/1 مگاوات توان در سال 84 برق آن وارد شبكه شد و در حال حاضر با 7 مگاوات توان فعال است و پيش‌بيني مي‌شود ظرفيت اين واحد كه تمامي مراحل توليد تا توزيع و دريافت قبض مشتركان توسط بخش خصوصي انجام مي‌شود، به 25 مگاوات افزايش يابد.

مهندس علايي ساير پروژه‌هاي شركت تانير را شامل بهره‌برداري از مولد CHP نيروگاه طرشت به قدرت يك مگاوات در سال 87 ، بهره‌برداري از نيروگاه «CHP» يك مگاواتي در دانشگاه كاشان در سال 88 ، احداث واحد پكيج كانتينري توليد پراكنده در نيروگاه طرشت در سال 89 همچنين نزديك به 200 مگاوات پروژه‌هاي توليد پراكنده در دست احداث از جمله در شهرك صنعتي پرند، شهرك صنعتي پيشوا، شهرك صنعتي خوارزمي، پونك، ارمشهر، دردشت، معنوي و كن برشمرد كه 2 نيروگاه اخير (معنوي و كن) تا پايان امسال به مدار مي‌آيند.

گفتني است برق توليدي نيروگاه CHP آيت‌ا... كاشاني كه در محوطه پست فوق توزيع (20/63 كيلوولت) آيت ا... كاشاني احداث شده است، به كمك ترانسفورماتورهاي افزاينده 1600 كيلوولت آمپر به 20 كيلوولت تبديل و به وسيله يك خط 20 كيلوولت از سوئيچ خانه نيروگاه به باسبار 20 كيلوولت پست آيت‌ا... كاشاني تزريق مي‌شود. اين نيروگاه در 420 متر مربع مساحت احداث و در تقاطع بلوار آيت‌ا... كاشاني و جنت‌آباد واقع شده است.

مطابق برنامه‌ريزي اعلام شده ظرفيت مولدهاي پراكنده تانير تا پايان سال آينده به 180 مگاوات افزايش مي‌يابد.

در ادامه اين مراسم كه با اهداي لوح يادبود به مهندس بهزاد معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي، مهندس حائري مديرعامل شركت توانير، مهندس سيدزمان حسيني مديرعامل برق منطقه‌اي تهران، مهندس ميرزازاده حسيني مجري طرح توليد پراكنده توانير، دانيالي مديرعامل بانك صنعت ومعدن و نعمت‌الهي عضو هيات مديره بانك صنعت و معدن همراه بود، حاضران از سالن استقرار مولدها، سيستمهاي كنترل و تجهيزات جانبي، اتاق فرمان، سوئيچ خانه 20 كيلوولت و فضاي سيستمهاي خنك كننده و مبدلهاي حرارتي CHP در طبقات مختلف نيروگاه بازديد كردند.

 

منبع: هفته نامه پیک برق

تاریخ چاپ: شنبه، 90/11/08

متن خبر در سایت توانیر

 

 

اخبار تانیرتک

1395/06/18, 12:22
نیروگاه-4-مگاواتی-chp-برج-میلاد-2نیروگاه 4 مگاواتی CHP برج میلاد   MTU Report  به پوشش خبری از نیروگاه 4 مگاواتی میلاد پرداخت این سایت خبری با توضیحاتی درباره...
1394/02/19, 12:22
نیروگاه-4-مگاواتی-chp-برج-میلادنیروگاه 4 مگاواتی CHP برج میلاد   طرح احداث واحد تولید پراکنده برج میلاد به عنوان نخستین واحد تولید همزمان برق ، حرارت و...
1393/04/09, 08:14
نیروگاه-13-مگاواتی-شهرک-صنعتی-خوارزمینیروگاه 13 مگاواتی شهرک صنعتی خوارزمی نیروگاه خوارزمی در تابستان 93 و در پیک بار تابستان وارد مدار تولید برق شد و از...
1392/10/24, 08:14
راه-اندازی-و-تست-سیستم-chp-نیروگاه-حکمتراه اندازی و تست سیستم CHP نیروگاه حکمت در آذرماه سال 92 با توجه به آماده شدن مصرف کننده حرارتی مجموعه حکمت ،...
1392/10/24, 08:10
اجرای-سیستم-عملکرد-جزیره-ای-نیروگاه-حکمتاجرای سیستم عملکرد جزیره ای نیروگاه حکمت با انعقاد تفاهم نامه ای، اجرای سیستم جزیره ای ، نیروگاه حکمت  توسط شرکت تانیرتک صورت...

اخبار صنعت برق کشور

اخبار

گردآوري شده توسط شرکت توانير
| تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت تانیر تک بوده و هرگونه کپی برداری منع قانونی دارد | برای مشاهده بهتر مطالب این سایت، از مرورگر فایرفاکس استفاده نمایید | سرپرستی طراحی و توسعه توسط نیما مقصودی |